Ako sa menili trendy v nosení dámskych spoločenských šiat?

VýrobkyHlavným účelom oblečenia je ochrana ľudského tela – či už pred vonkajšími vplyvmi (napríklad slnečnými lúčmi) či pred poškodením ľudskej pokožky. Ročným obdobiam človek prispôsobuje aj svoj šatník, avšak medzi tie druhy odevov, ktoré sa nosia celoročne patria dámske spoločenské šaty. V súčasnosti predstavujú vrchol vkusu ženy. Aj keď v minulosti predstavovali šaty prevažne mužskú záležitosť, v súčasnosti sú výhradou pre ženy. Tak, ako sa menilo ich používanie, menili sa aj trendy v ich nosení.

šaty

Minulosť dámskych spoločenských šiat

To, čo sa nosilo v minulosti dokážeme potvrdiť len zo starodávnych obrazov, ktoré sa zachovali až do súčasnosti. Obrazy z jednotlivých dôb určujú teda to, ako sa trendy v dámskom obliekaní postupom času menili. Látka, ako základ odevu, v minulosti určovala nielen cenu za oblečenie, ale najmä spoločenské postavenie. V minulosti najmä ľudia v Praveku nosili výhradne kožušinu, avšak v tomto čase sa odevy na dámske a mužské nedelili. V 12. storočí došlo k významnému objavu – vynájdeniu tkáčskeho stroja, ktorý ovplyvnil vývoj šiat na niekoľko storočí. V tomto období sa za luxus považovali šaty ušité z hodvábu a zamatu, ktoré nosili výhradne ľudia z vyšších kruhov. Bavlnu zase nosili tí, ktorí si iný druh šiat nemohli dovoliť – nižšia vrstva. Zaujímavé však je, že už v tomto období si ženy z bohatých rodín nechávali nielen ušiť šaty z kvalitných a drahých látok, ale rovnako si tiež nechávali vypchávať svoje pozadie. Po Priemyselnej revolúcii, ktorá sa podpísala za masívnymrozvojom priemyslu, sa začali objavovať aj syntetické materiály. Viskóza, polyester či nylon sa začali významnou mierou podpisovať na vzhľade dámskych spoločenských šiat. V tomto období už dôležitú úlohu zohrávala aj farba látky, z ktorej bol odev ušitý – modrá farba bola výhradou mužského pokolenia, červenú zase bolo vídať výhradne na ženách.

dlouhé šaty

Aké dámske spoločenské šaty sa nosia v súčasnosti?

Dnes sa už odev nedelí podľa pohlavia. Dámske spoločenské šaty sa vyrábajú v rôznych farbách. Delia sa na základe účelu, na ktorý slúžia. Medzi základné rozdelenie patria dámske spoločenské šaty na špeciálne príležitosti (napríklad stužkové slávnosti či svadby), športové šaty, šaty typu „smart look“ (vhodné do školy či do práce) a šaty voľnočasové. Existuje viacero druhov šiat, v rozličných vyhotoveniach, cenových kategóriách či na rôzne príležitosti. Ak aj vy hľadáte dámske spoločenské šaty, navštívte stránku www.glashgirl.sk. Na tejto stránke nájdete širokú ponuku šiat, z ktorej si určite vyberiete tie, ktoré vás potešia.