Ako na nových susedov?

Podnikanie

Na dobrých susedských vzťahoch vždy záleží. Je jedno či bývate v rodinnom dome alebo v bytovke mať dobrého suseda je na nezaplatenie. Keďže si ale susedov nevyberáte mali by ste vedieť ako s nimi dobre vychádzať. Ak bývate v byte dlhší čas istotne poznáte všetkých susedov. Skúste si ale spomenúť aké to bolo, keď ste sa prisťahovali vy.

nový soused

Nový susedia
Predaj bytov v Bratislave je v plnom prúde a možno sa predáva aj jeden z bytov v bytovke, kde bývate. Na príchod nových susedov ste istotne zvedavý ale skôr ako zvedavosť by bolo vhodnejšie ich privítať. Predsa len prídu do nového prostredia, v ktorom nikoho nepoznajú. Existuje niekoľko spôsobov ako im dať najavo, že sú v novom prostredí vítaní a zároveň sa s nimi zoznámiť.

Predstavte sa
Na slušnom predstavení sa nie je nič zlé. Ak ste na nových susedov natrafili pri sťahovaní pokojne sa predstavte a pomôžte im so sťahovaním. Stačí ak odnesiete pár krabíc alebo aspoň podržíte dvere.

Privítajte susedov
Ak ste na nových susedov pri sťahovaní nenatrafili môžete ich ísť po pár dňoch privítať. Nezabudnite so sebou zobrať nejakú drobnosť (domáci koláč, sušienky, čokoládu, víno,…). Dopredu si ale premyslite, o čom sa budete rozprávať. Najvhodnejšou témou sú deti alebo domáci maznáčikovia.

sousedi

Miestne aktivity
Nebojte sa zapojiť nového suseda do aktivít. Ak hráte futbal a máte založený vlastný klub, ak organizujete pravidelne susedské posedenia v priľahlom parku alebo sa zúčastňujete iných aktivít nezabudnite na ne pozvať aj nových susedov. Určite ich do ničoho nenúťte ale ponúknite im možnosť zapojiť sa a spoznať tak ďalších ľudí.

Súkromie
Doprajte susedom dostatok súkromia. Sú v novom prostredí a táto zmena môže byť pre nich stresujúca. Ak nie sú hneď zo začiatku priateľskí a zhovorčivý neberte to v zlom. Potrebujú sa len oboznámiť s prostredím a udomácniť sa. Vašu snahu privítať ich a pomôcť im spoznať okolie môžu brať ako narúšanie súkromia, čo by mohlo viesť k problematickým susedským vzťahom.