Týchto 5 filmov vám zaručene rozšíri obzory o Slovenskom národnom povstaní

Web

V článku nájdete 5 filmov s práve spomínanou tematikou. Niektoré sú fiktívne, iné sú inšpirované skutočnými príbehmi ľudí, ktorí sa svojimi činmi priamo podieľali na SNP.vojenský transportér.jpg
 
1. Vlčie diery (réžia: Paľo Bielik)
 
Film bol po dlhú dobu jeden z najnavštevovanejších slovenských filmov. Do kín prilákal viac ako 4 milióny divákov. Dej sa odohráva v lete 1944. 4 bratia (Matúš, Ondrej, Jano, Štefan) sa doma stretávajú po príchode z rôznych častí Európy. Pokoj im dopriaty nie je a niektorí bratia sa z vlastného presvedčenia pridajú k partizánom, aj napriek Ondrejovým protestom.
Vlčie diery je skutočne tragickým filmom poukazujúcim na beznádej doby a zbytočnosť vojny. Legendárny režisér Paľo Bielik zobrazuje odhodlanie obyčajných ľudí povstať voči zlu, ktoré je mnohokrát väčšie ako oni sami a proti ktorému nemajú veľkú šancu.
 
2. Kapitán Dabač (réžia: Paľo Bielik)
 
Pri Paľovi Bielikovi ešte ostaneme. Nedá nám nespomenúť jeho ďalšiu klasiku – Kapitána Dabača. Dabač najskôr bojuje za fašistov na Ukrajine. Neskôr si uvedomuje hrôzy fašizmu, vracia sa na Slovensko a pridáva sa k partizánom.
Čo robí tento film výnimočným je náhľad do psychiky protagonistu. Dabač sa sám seba pýta, či tento boj má vôbec zmysel a či nie je lepšie riadiť sa heslom: Ak ich nemôžeš zdolať, pridaj sa k nim.
 
3. Zvony pre bosých (réžia: Stanislav Barabáš)
 
Barabáš je podobne ako Bielik režisérskym talentom. Dvaja partizáni zabijú skupinku fašistov vysoko v horách, pričom sa im podarí jedného z nich zajať. Keď sa ho snažia predviesť pred štáb, zistia, že vyhorel. So zajatcom tak majú náročnú úlohu prejsť zasneženými horami v krutej zime, s fašistami v pätách a nájsť nové velenie.
Film geniálne ukazuje na absurdnosť vojny a vyvoláva v divákoch pocit súcitu aj s nepriateľmi.zástup vojakov.jpg
 
4. Horká zima (réžia: Karel Kachyňa)
 
Film sa na prvý pohľad môže javiť ako obyčajný, nič nehovoriaci kúsok o SNP. Kachyňa je však známy svojimi antikomunistickými názormi, ktoré sa rozhodne nehanbil ukryť vo svojej tvorbe.
 
5. Rozhovor s nepriateľom (réžia: Patrik Lančarič)
 
Na motívy poviedky slovenského spisovateľa Leopolda Laholu, Rozhovor s nepriateľom, podobne ako Zvony pre bosých, skúma ľudskú morálku v čase vojny. Zajatý partizán sa prechádza v lese s nemeckým vojakom, ktorý má problém stlačiť spúšť a tak sa spolu len rozprávajú. Postupne sa však dostanú na územie kontrolované partizánmi a role sa zrazu obrátia.