Silikónová omietka – ako správne udržiavať jej krásu aj kvalitu?

Podnikanie

Silikónová omietka sa stáva stále populárnejšou voľbou pre fasády domov. A to hlavne preto, že je odolná voči poveternostným vplyvom, dobre izoluje a ponúka aj odolnosť voči plesniam a riasam. Aby si však udržala svoju krásu a funkčnosť, je potrebné dbať aj na pravidelnú údržbu a správne čistenie silikónovej omietky.

silikonová omítka

Prečo je čistenie silikónovej omietky také dôležité?

Samozrejme, pravidelné čistenie a údržba je potrebná pri každom type fasády. A hoci je silikónová omietka mimoriadne odolná voči vonkajším vplyvom, nie je nezničiteľná. Časom sa na nej môžu objaviť bežné nečistoty, ktoré kazia „iba“ estetický vzhľad nehnuteľnosti, no časom sa pridajú aj riasy a plesne, ktoré už sú schopné ohroziť nielen vzhľad fasády, ale aj jej izolačné vlastnosti či dokonca spôsobiť trhliny a praskliny na fasáde. Pravidelné čistenie silikónovej omietky je teda viac než dôležité, ak chcete zabezpečiť nielen dobre vyzerajúcu nehnuteľnosť, ale aj výrazne predĺžiť životnosť vašej fasády.

omítka silikonová

Ako čistiť silikónovú fasádu?

Čistenie silikónovej fasády možno neznie až tak zložito, no najväčší háčik nastáva pri správnom výbere produktu a postupu. Tak teda, ako čistiť silikónovú fasádu šetrne a zároveň efektívne?

čištění omítky

Asi najviac preferovaným spôsobom čistenia medzi majiteľmi nehnuteľností je vysokotlakový čistič, nazývaný aj wapka. Ak ste o ňom ešte nepočuli, jednoducho funguje na princípe čistenia za pomoci vysokého tlaku vody, ako už aj zo samotného názvu vyplýva. Je síce pravda, že ak je použitý správne, fasádu dokáže vyčistiť, ale ak sa do čistenia púšťate na vlastnú päsť a ešte k tomu po prvýkrát, je to skôr hra pokus-omyl. Môže sa totiž stať, že vaša silikónová omietka nebude vyčistená dôkladne, kvalitne a do hĺbky, no v tom horšom prípade sa môže silikónová omietka pod príliš vysokým tlakom nenávratne poškodiť. A suma za opravu takýchto škôd vás potom môže veľmi nemilo prekvapiť.

Najlepší spôsob, ako sa vyhnúť takýmto škodám a ušetriť si čas, energiu aj peniaze, je najatie si profesionálnej firmy na čistenie fasád.