Gibraltár pre turistov aj dobrodruhov

Peniaze

Gibraltársky prieliv je všeobecne známy ako jeden z najslávnejších prielivov na svete a tvorí hranicu medzi Španielskom na severnej časti a africkým Marokom, položeným na juhu. Medzinárodná námorná cesta je frekventovaná a slávna po celom svete. Gibraltár leží na prieniku Atlantického oceánu a Stredozemného mora s mierami 14 km šírky a 300 m hĺbky. Poďme sa niečo dozvedieť o jeho histórii a zaujímavostiach. Gibraltársky prieliv patrí k britskému územiu a ako mestský štát má 33 tis. obyvateľov rôzneho pôvodu, najčastejšie ide o anglický, francúzsky, španielsky, taliansky a arabský pôvod.

Gibraltar

Ako oficiálny jazyk je uvedený angličtina, pričom ako hlavná mena sa zaviedla gibraltárska libra súvisiaca s britskou menou librou šterlingov. Gibraltársky prieliv ako súčasť Spojeného kráľovstva bol aj v Európskej únii od roku 1973 až do nedávneho Brexitu. Ide o významný prístav obchodného a vojenského významu. K zaujímavostiam Gibraltáru patrí skalné bralo vápencového pôvodu, ktoré je obklopené pôsobivou roklinou – pre turistov sú dostupné lanovky, aby si tento výhľad mohli dostatočne vychutnať. Pre akčnejšie typy je to možné aj peši či bicyklom. Výhľad má v sebe všetko – more, hory, africké pobrežie, takže niet nad čím váhať.

Gibraltar

K skutočným unikátu Gibraltáru patria opičky, ktorých tu nájdete celé stovky a vytvárajú originálny kolorit krajiny. Pozor na ne, hoci pôsobia prítulne a roztomilo, vedia byť aj nepríjemné k cudzím ľuďom. Je vyhlásený prísny zákaz dávať im akékoľvek jedlo – inak môžete čakať pokutu za prekročenie príkazu. Gibraltár nemusí byť pre vás nedosiahnuteľný, rovnako ako stovky, tisícky nádherných a podmanivých miest na planéte Zem – stačí sa len porozhliadnuť a naplánovať výlet. Pri plánovaní oslovte tých, ktorým na vás záleží – AXA poistenie s ponukou výhodného cestovného poistenia, ktoré vás po všetkých stránkach zabezpečí.