Puberta nie je nočná mora

Bývanie

Rodič si myslí, že to najhoršie, čo ho môže postretnúť, keď má dieťa je to, keď mu začnú rásť zúbky. Alebo, keď sa mu snažíte vyhovoriť cumeľ, keď nechcete, aby s vami spávalo v spálni, chcete ho naučiť chodiť na záchod, začne chodiť do škôlky, začne chodiť do školy…

Znuděná dívka

Keď začne chodiť do školy a prežijete spolu prvú triedu, naivne si myslíte, že takto vám už skončili všetky starosti, ktoré ste doteraz mali. Že už ste za vodou, že vaše rodičovstvo bolo perfektné a už vás v živote čakajú len naozaj krásne veci. Omyl. Najhoršie obdobie vášho rodičovstva príde vtedy, keď sa z vášho dieťaťa stane malý dospelák. Respektíve človek, ktorý je ešte dieťa, ale cíti sa naozaj veľmi dospelo.

Puberta je strašiakom každého rodiča a každý si želá, aby skončila už v deň, kedy začne. Prichádza naozaj postupne a niekedy máte pocit, že nikdy neodíde.

Budíte sa v spánku, pretože nechcete, aby bolo vaše dieťa také ako vy. Veríte, že nebude robiť hlúposti a nebude vyvádzať. No nebudeme vám klamať, je načase, aby ste začali pozerať študentské izby.

Psaní na notebooku

Viete, prečo? Pretože mu takto ukážete, že ho už naozaj neberiete ako dieťa (aj keď to asi nie je pravda), ale ako skoro dospelého človeka. Najlepšie, čo môžete urobiť je, že ho necháte, aby si ten priestor zariadil úplne sám. Možno vás to napĺňa hrôzou, ale keď mu dáte cenné rady a zároveň mu svoje nápady nebudete vnucovať, môžete si byť istý tým, že to ocení.

Najdôležitejšie v týchto chvíľach je, aby ste mu boli oporou, nech sa deje čokoľvek. Puberťák, ktorý si myslí, že ho rodičia nemajú radi, je tá najhoršia možná kombinácia.

Taktiež nie je dobré, ak mu nedáte voľnosť alebo aspoň jej pocit. Ukážte mu, že ho podporujete a že ste tu vždy pre neho, no zároveň to nepreháňajte. Vedzte, že to je pre neho v tomto období skutočne to najlepšie. Každý sa občas potrebuje trochu poľutovať.