Najkrajšie hrady Českej republiky

Cestovanie

Tam, kde sa rieky Otava a Vltava zbližujú, nájdete hrad Zvikov. Už v prvom storočí sa na tomto konkrétnom mieste nachádza pevnosť. Až v 13. storočí bol postavený stály hrad. Súčasťou hradu Zvikov je hranolová obytná veža spolu s krásnym vonkajším nádvorím. Mnoho stien je zdobených nástennými maľbami, z ktorých niektoré sú najslávnejšie umiestnené v pokojnej a historickej kaplnke sv. Václava.
Jedným z najstarších a najvýznamnejších hradov v Českej republike je Krivoklat. Bol postavený v 13. storočí pre Přemyslovcov, šľachtickú a bohatú rodinu tej doby.Na tomto hrade, ktorý sa pýši mnohými významnými architektonickými črtami, žilo mnoho českých kráľov. Hrad Karlštejn.jpgNenechajte si ujsť neuveriteľné klenby hviezd Kráľovskej siene, nádherný výhľad z vrcholu Veľkej veže a knižnicu, v ktorej sa nachádza viac ako 52 000 rôznych kníh.
Hrad Hluboká. Tento český hrad bol postavený v 13. storočí, ale odvtedy prešiel mnohými významnými renováciami. To, čo vzniklo ako gotický hrad vo vlastníctve rodiny Schwarzenbergov, bolo o storočie neskôr rozšírené v renesančnom slohu. V 18. storočí získal barokový vzhľad. Potom, v 19. storočí, bol hrad Hluboka modelovaný bezprostredne po zámku Windsor v Anglicku. Hrad je teraz prístupný verejnosti a môže sa pochváliť rozľahlou záhradou, kde si po prehliadke interiéru môžete prejsť alebo na piknik.Hrad Hluboká.jpg
Najnavštevovanejším hradom v celej krajine je Pražský hrad,zasadený do hlavného mesta Českej republiky. Hrad je skutočne obrovský a komplex ako celok sa považuje za jeden z najväčších hradných komplexov na planéte. Pražský hrad bol postavený v deviatom storočí pre kniežaťa Bořivoja. Vzhľad hradu sa však za posledných 1200 rokov drasticky zmenil vďaka niekoľkým gotickým prestavbám v 14. storočí a niekoľkým nedávnym dodatkom 20. storočia.
Len 30 minút od Prahy sa nachádza hrad Karlštejn. Hrad obklopený sviežim zeleným lesom sa vynára ako niečo z rozprávky. Zatiaľ čo exteriér hradu zo 14. storočia je krásny a stupňovité usporiadanie bolo pred jeho časom, je to skutočne to, čo je vo vnútri, čo je skutočne úžasné. Hrad Karlštejn sa môže pochváliť obrovskou zbierkou šperkov zo Svätej ríše rímskej. Okrem toho budete mať možnosť vidieť duplikáty českých kráľovských klenotov a v niektorých prípadoch sa ich môžete aj sami dotknúť.