Geniálny mozog

Vedci sa zhodujú na tom, že úložnú kapacitu mozgu máme všetci viac-menej rovnakú. Na to, či si veci pamätáme, majú vplyv faktory ako napríklad ochorenia, správna strava, ale aj tréning samotného pamäťového orgánu, teda mozgu. V tomto článku vám predstavíme jednu z metód tréningu mozgovej pamäte. Jej názov je pamäťové paláce.vysokoškolačka.jpg
V podstate ide o to, že si vo svojom mozgu vytvoríte imaginárny priestor, do ktorého následne ukladáte dáta. Môžete ich pritom veľmi rýchlo opätovne vyvolať, keď to bude potrebné. Forma palácu je čisto na vás a vašej fantázií. Niektorí ľudia si predstavujú šuflíky, trezory a niektorí naozaj paláce s predmetmi, ktoré im niečo pripomínajú. Dokonca niektorí tvrdia, že vo svojej hlave nemajú iba jeden, no desiatky poprepájaných komplexov plných informácií!
Nevýhodou tejto metódy je, že potrebuje tréning. Pamäťové paláce sa však dajú využiť kedykoľvek počas dňa napríklad pri pamätaní si nákupného zoznamu, učení sa na skúšky alebo učení sa dlhých textov naspamäť (prednesy). Navyše, ďalšou výhodou je, že neexistuje limit aký veľký váš palác môže byť. Jednoducho ho rozširujte podľa potreby. Môžete si vystavať napríklad dva paláce a prepojiť ich padacími dvierkami, húpacím mostom… je tu more možností!nervové buňky.jpg
Ako začať? Najskôr musíme vybudovať váš palác. Najjednoduchšie to bude s prostredím, ktoré dôverne poznáte. Môže to byť vaša izba, dom, byť či obľúbená kaviareň. Následne si vyberte záchytné body. Zásuvky, skrine, sošky, hocičo. K nim budete neskôr priradzovať informácie, ktoré si máte zapamätať. Najúčinnejšie sú bizarné predstavy spájajúce predmet a informáciu, ktorú si máte pamätať.
Neočakávajte však, že si danú informáciu vyvoláte bez námahy po štyroch rokoch, kedy ste si na ňu ani len nespomenuli. Nie sme stroje a naše telá tiež nie. Bohužiaľ, aj keď sa nám to nepáči, zabúda a starne každý.