Správna životospráva je dôležitá

Všade počúvame o tom ako je dôležité športovať, stravovať sa a nemať jednostranný spôsob života. Každý jeden článok čo prečítame hovorí však o niečom inom. Niekde je správne to inde zas úplný opak. A my robíme presne to čo sa tam píše. Pritom nám to začne škodiť viac ako keby sme žili život, ktorý nás baví bez ohľadu na to či je to správne alebo nie.
V prvom rade by sme si mali uvedomiť, že pre každé telo je správne niečo iné. Pre profesionálneho športovca, nebude vhodná strava taká ako pre sedavého človeka. Každý musíme spoznať naše telo a sami si určiť čo je preňho najlepšie a ako sa cíti bude telo cítiť dobre.
To ako sa bude cítiť naše telo môžeme ovplyvniť viacerými spôsobmi:

procházka lesem.jpg

1, Strava
Strava človeka je veľmi dôležitá. Ovplyvňuje naše pocity, trpezlivosť, chuť do života. Ak si budeme veľmi dlho odopierať jedlo, ktoré máme veľmi radi a pre naše telo bolo neprospešné, naše telo začne reagovať ako na drogu. Vy začnete mať pocit nenaplnenia a vášmu telu to začne chýbať viac a viac. Ale ak aj napriek tomu odoláte tejto túžbe dať si niečo čomu ste odolávali vaše telo si odvykne. Ale budete to musieť dokázať celý život. Pretože presne tak ako to je pri drogách, dáte si ju raz a spadnete do toho znova je to tak aj pri jedle. Ale nerobte to. Nikto vám nekáže vzdať sa jedla, ktoré milujete aj napriek tomu, že vám nepomáha. Môže to byť sladké, kalorické či nezdravé. Nevzdávajte sa ho úplne. Stačí ho obmedziť. A pri dobre zvládnutom dni, si ho napríklad raz za mesiac alebo v nejakom určitom čase.
 
2, Šport
K správnej životospráve patrí  aj športovanie a pohyb. Nebaví vás šport? Nezúfajte, určite nájdete niečo čo vás bude baviť. Nemusí to byť profesionálny šport. Stačí keď to bude záľuba alebo krátka aktivita. Prechádzky do lesa, so psom alebo priateľmi, aj to je pohyb. Hranie rôznych hier pri ktorých nesedíte. Chodenie na turistiku alebo rôzne výlety. Je veľmi veľa spôsobov ako sa hýbať. Alebo miesto auta, vlaku alebo autobusu choďte radšej pešo a na vzdialenejšie trasy použite bicykel či korčule.

turistika.jpg
 
3, Druh práce
Váš životný štýl ovplyvňuje aj práca. Je veľmi veľký rozdiel, ak celý deň presedíte na stoličke v práci, alebo budete celý deň stáť na nohách. Aj to vplýva na naše zdravie. Aj to ako pracujete, kde pracujete a v akom prostredí pracujete.