LED svetlá a ich pokrokové vlastnosti alebo dôvod, prečo klasické žiarovky vymizli

Výrobky

Či už vravíme o domácom interiéri, firme alebo kancelárii, všade určite uvítame modernú a hlavne úspornejšiu formu osvetlenia, ktorú so sebou prináša technológia LED. Tá sa v súčasnosti teší viditeľne rastúcej popularite a zastúpeniu na trhu, pričom k jej najčastejším formám využitia sa radia led žiarovky e27.
Fakt, že prevádzka žiaroviek fungujúcich na princípe svetlo emitujúcej diódy je z veľkej časti úspornejšou metódou, ten je nám viacerým dobre známy, predovšetkým ak sa na prevádzku pravidelného osvetlenia pozrieme z dlhodobej perspektívy. A to je v prípade „LEDiek“ naozaj možné, pretože ich životnosť sa udáva na cca 50 000 hodín žiarenia, čo je teda asi 15 rokov využívania formy svetiel, ktoré sú oproti bežným žiarovkám úspornejšie minimálne o 80 %!Svietiaca žiarovka zo stropu.jpg

  • Z hľadiska pravidelného osvetlenia tak rozhodne môžeme vravieť o revolúcii a z reálneho pohľadu tiež o tom, že forma klasických žiaroviek je už niekoľko rokov stiahnutá z predaja.

V porovnaní s LED totiž sú, respektíve boli vysoko neefektívne hneď z viacerých aspektov. Pri žiarení menili energiu z veľkej časti na teplo, pričom našou prioritou je hlavne svetlo. Zbytočne veľa energie „zožralo“ už i len ich rozžiarenie, no takisto prevádzka. Oproti „LEDkám“ takisto vravíme o dlhom rozsvietení pri štarte a chodu, ktorému sa nevyhlo občasné zablikanie či podobné výpadky. Životnosť bola takisto podstatne kratšia.LED lampa, LED diódy.jpg
Aj napriek tomu, že je LED žiarovka ekologickejším riešením, miesta tepla koncentruje svoj výkon predovšetkým na svetlo, ktoré je tým pádom silnejšie a jasnejšie. Rozsvietenie takejto žiarovky je okamžité, prevádzku sprevádza bezchybný chod a tiež si nemusíme robiť väčšie starosti s tým, ak potrebujeme svietiť trochu dlhšie. LED svetlá si totiž pýtajú prakticky minimálny, respektíve oveľa menší odber elektriny, než ich predchodca.