Poznáme viaceré techniky rybolovu. Aká oslovila Vás?

Výrobky

Ľudia, ktorí sa o rybolov nezaujímajú si pravdepodobne myslia, že rybár jednoducho nahodí udicu a čaká, kým sa mu na háčik napne ryba. To je v podstate pravda, ale táto aktivita má oveľa viac nápaditých foriem, chytiť rybu totiž nie je vôbec také jednoduché. Každý druh rýb uprednostňuje iný areál, inú potravu, iný spôsob lovu svojej koristi, niektoré sú navyše veľmi ostražité,… skrátka chytiť rybu je oveľa obšírnejší pojem, než by si mnohí mysleli. Takisto ako majú rôzne typy rýb svoje charakteristické črty zmýšľania, výskytu či lovu, takisto aj rybári poznajú viaceré techniky ich ulovenia.

rybolov

Techniky rybolovu
Vybrať si tú správnu techniku je vecou názoru a skúseností. Metóda, aká sa osvedčila, alebo ktorej verí jeden rybár, nemusí platiť pre toho druhého, je to celkom zaujímavé.

Lov na ťažko: Naša nástraha leží v slušnej hlbočine, v podstate na dne. Tento spôsob je jeden z tých najrozšírenejších, nakoľko je pravdepodobné, že ním môžete uloviť takmer každú rybu. Vyžaduje si cca 100 gramový prút, dlhý 2,5 – 4 metre, samozrejme silón, háčik, ďalej záťaž a navijak. Aby sme pri love na ťažko mali lepší prehľad, môžeme použiť aj menšiu farebnú bižutériu na zvýraznenie. Signalizáciou záberu budú zavesené plaváky, alebo môžeme použiť tkzv. „svinger“, čiže napínač vlasca.

Lov na plávanú: Je prakticky trochu podobný, no plavák máme stále na očiach a skúšame ho prehadzovať aj na iné miesta, nespoliehame sa na jednu nemennú polohu, skúšame nahadzovať aj o kúsok ďalej. K takejto technike je lepšie uprednostniť prút, ktorý by bol o niečo ľahší a praktickejší.

Prívlač: Najjednoduchšia a najrýchlejšia technika vhodná k lovu dravých rýb. Nástrahou chodíme pravidelne po rôznych hĺbkach, snažíme sa ňou napodobniť pohyby malej rybky. V tomto prípade je vhodný asi 1,8 – 2,6 metrov dlhý prút a hlavnou výbavou budú predovšetkým návnady ako voblery, gumené nástrahy, blyskáče,… všetko, čím vzbudíme pozornosť dravej ryby.

zátoka

Muškárčenie: Týmto spôsobom je možné uloviť viacero druhov rýb a to napodobením hmyzu chodiaceho po hladine, alebo len tesne pod hladinou. K spomenutej technike budeme potrebovať predovšetkým muškársky naviják ako napríklad.