Pestujeme netradičné bylinky: LIMONKA ZOHNUTÁ

Bývanie

Limonka zohnutá je známa taktiež pod názvom „morská levanduľa“. Táto prezývka vznikla preto, že jej tmavomodré kvietky naozaj pripomínajú levanduľu. Okrem toho rastie na podobných miestach a navyše sa taktiež používa do suchých kytíc. Táto bylinka vám skrášli záhradu a navyše ju využijete aj v ľudovom liečiteľstve.

kytka
 
Táto bylinka pochádza z teplejšieho podnebia, ako je to naše, kde ide o vytrvalú rastlinu. U nás ju môžete pestovať ako jednoročnú bylinku, alebo ju na zimu presunúť do teplejšieho interiéru. Ak sa rozhodnete pre toto riešenie, ešte pred začiatkom chladnejšieho počasia, ju vykopte z voľnej pôdy. Môžete ju pestovať i trvalo v kvetináčoch, ktoré však musia byť o niečo väčšie. Na jeseň a počas zimy rastlina nápadne zhnedne. Nemusíte sa ničoho obávať, pretože ide o normálny jav. Suché listy pokojne odstráňte a zálievku obmedzte na minimum. 
 
Vo svojom prirodzenom prostredí rastie na piesočnatých pôdach.Stretnete sa s ňou v blízkosti močiarov, alebo iných vodných plôch, ale taktiež na takzvaných slaných lúkach. Podobné podmienky je teda potrebujete vytvoriť aj u vás.
 
Ak sa na vašom pozemku nachádza takzvaná morská záhrada, so slanou pôdou, limonke sa na takomto mieste bude extrémne dariť.
 
Základom je to, aby bola pôda dobre priepustná. To dosiahnete tak, že na miesto, kde rastlinu vysadíte nasypete dostatok piesku, ktorý zabezpečí dobré odtekanie vody. Na druhej strane, však táto rastlina miluje vlhkosť, preto ju často polievajte. Pôda nemusí byť slaná, ak sa ale rozhodnete pre pestovanie v nádobách, do pôdy môžete primiešať aj trochu morskej soli.

orgován
 
Keďže ide o druh z teplejších oblastí, priesady si musíme predpestovať v interiéri.Vysievať môžete už v druhej polovici februára  a počas prvej polovice marca. Vonku ju vysádzajte až vtedy, keď nehrozia prízemné mrazy, teda najskôr po pätnástom máji.
 
Zdravotné účinky:zastavuje hnačku, podporuje správne trávenie, lieči tráviace ťažkosti.