Nepreháňajte to s minerálkami

Zdravie

Minerálne vody sú pre naše zdravie, nepochybne, prospešné. Ani s nimi to však netreba preháňať. Ako to vyplýva už z ich názvu, obsahujú vysoké percentá minerálnych látok. Tie sa ukladajú v tele a môžu narobiť šarapatu.Kvapka vody.jpg
 
Prečo potrebujeme minerál
Minerálne látky sú dôležité rovnako ako vitamíny. Prečo ich naše telo potrebuje? Aby mohlo fungovať správne. Takto v krátkosti sa nedá povedať, čo presne ovplyvňujú. To b sme museli vymenúvať každý z nich. Vo všeobecnosti sa ale dá povedať, že vplývajú na tieto procesy v našom organizme:
 

  • Činnosť srdca
  • Udržiavanie správnej hladiny v tele
  • Tvorba krviniek
  • Tvorba buniek v kostiach
  • Činnosť nervovej sústavy a svalov

 
Ani veľa, ani málo
Podobne ako s vitamínmi, to môžete prehnať aj s minerálmi. Dôležité nie je to, aby ste ich mali v tele čím viac, ale dosiahli ich správnu hladinu, teda rovnováhu.
 
Minerálne vody s mierou
Minerály dostávame do tela v strave, výživových doplnkoch, no a samozrejme aj minerálnymi vodami. Mnohí ľudia si však neuvedomujú, že ak pijú len minerálne vody, môžu si vážne poškodiť. Nadbytok minerálov, ktoré telo už nedokáže vstrebať, sa z časti dostane von cez moč a stolicu. Veľká časť z nich však ostáva v tele, kde sa usádza na rôznych miestach. Nadbytok minerálov môže spôsobovať svalové kŕče. V horšom prípade však môže dôjsť aj k poruchám srdcovej a nervovej činnosti.Pohár s vodou a citrónom.jpg
 
Koľko minerálky vypiť za deň?
Je veľmi ťažké povedať, koľko presne minerálne vody za deň alebo za týždeň, človek môže vypiť. Každé telo funguje inak. Dá sa ale povedať, že za deň, by ste nemali vypiť viac ako jednu fľašu, teda jeden a pol litra minerálnej vody. Dôležité je taktiež to, aby ste nepili stále tú istú vodu. Napríklad takí Fatra, má iné zloženie ako Magnesia. Preto je najlepšie, ak ich budete striedať. Okrem minerálnej vody, by ste mali piť obyčajnú vodu z vodovodu alebo takzvanú stolovú vodu, ktorá neobsahuje minerály.