Motivácia personálnych zdrojov v podniku

Podnikanie

Motivácia je dôležitá vec. A to nielen v osobnom, ale aj v pracovnom živote. Dokáže nás ovplyvniť vo všetkých sférach nášho bytia. Ak je človek dostatočne motivovaný, dokáže podávať výborné výsledky. Ak je človek, naopak, demotivovaný, nič ho nebaví a aj tie výsledky nie sú bohvie aké. O to, ako správne motivovať zamestnancov v podniku sa stará mzdové účtovníctvo a personalistika. Zaujíma aj vás, ako správne zamestnancov motivovať? Poradíme vám, ako na to!

peníze na dlani

Ako motivovať personálne zdroje?

Motivácia predstavuje kľúčovú vec. Ak má podnik dostatok motivovaných zamestnancov, všetko ide lepšie. Ak však v spoločnosti pracujú ľudia, ktorých práca nebaví, nenapĺňa a jednoducho chodia do práce znechutení, odrazí sa to nielen na ich správaní, ale predovšetkým na výsledkoch. Každá spoločnosť chce zamestnávať len takých ľudí, ktorí za to naozaj stoja a takisto sa dokážu postaviť aj za spoločnosť. Zamestnancov však musíme vedieť správne motivovať. Motiváciu možno považovať za stimul, ktorý človeka vnútorne núti k tomu, aby podával čo najlepšie výsledky. Je všeobecne známe, že mnoho ľudí motivujú peniaze. Na tom nie je nič zlé, nakoľko aj my musíme z niečoho žiť.

finanční účetnictví

Peniaze však nepredstavujú to jediné, čo by mal byť naším hnacím motorom. Je dôležité pochopiť to, čo konkrétneho zamestnanca motivuje. Každý človek je jedinečný a tým pádom naňho môžu vplývať aj iné aspekty motivácie. Niekoho môže motivovať napríklad práca, akú vykonáva. Možno sa chce v danej práci neustále zlepšovať. Príkladom môžu byť napríklad športovci – ak ich niečo baví, jednoducho trénuje tak dlho, pokiaľ niečo neovládajú na 100%. Pre niekoho môže byť zase motivácia napríklad aj pochvala. A to jednak pred ostatnými ľuďmi, ale často krát stačí aj tá medzi štyrmi očami. Nezabúdajte teda v prípade, ak zamestnanec odvádza dobrú prácu, na pochvalu. Ako sa hovorí, jeden spokojný zamestnanec je niekedy viac než dvaja nespokojní. A to platí aj v prípade ich výkonnosti.

Prečo je dôležité motiváciu pochopiť?

Každý z našich zamestnancov je jedinečný. Každého baví niečo iné. Je dôležité, aby ste pochopili každého vnútornú motiváciu. Tá je v mnohých prípadoch rozličná. Ak budete chápať ich motiváciu, bude sa vám ich aj ľahšie motivovať, prípadne odmeňovať za prácu. Myslite vždy na to, že zamestnanci sú kľúčovým faktorom v spoločnosti. Bez nich by to jednoducho nešlo. Navštívte stránku https://www.easystart.sk motivujte ich teda správne!