Únava má hneď niekoľko príčin

Základným pocitom novopečenej mamy je únava. Žiadne nadšenie, radosť alebo pocit zadosťučinenia. Možno sa vám zdá, že by to malo byť celkom inak, ale realita je taká, že nie je. Rozosmiate osoby s dokonalou pleťou a čerstvo umytými vlasmi sú len modelky v časopisoch, ktoré rozhodne žiadne malé deti nemajú.

miminkö

Neviem, či ste si niekedy stihli uvedomiť, čo vlastne celý deň robíte. Nemáte žiadnu pauzu na obed ani desiatu, nárok na dovolenku, odmenu a už vôbec žiadny plat. Pritom za deň vydáte toľko energie ako dvaja drevorubači. Priemerná mama sa vraj osemdesiatkrát denne pre niečo zohne a z toho väčšinou aj niečo zdvihne. A viete, kedy sú vaše deti najaktívnejšie? Samozrejme, že vtedy, keď máte vy práve najmenej energie a chce sa vám práve aspoň chvíľu si zdriemnuť. Čudujete sa, že máte tak málo síl? Už viete prečo?

Myslite aj na seba

Čo však s tým urobiť? V prvom rade nesmiete zabúdať na seba. Buďte sebecká. Môže sa to zdať ako absurdná rada, ale len vtedy, keď si raz za čas odpočiniete a naberiete nové sily, budete pre svoju ratolesť niečo platná. Pravidelne odpočívajte, zariaďte si aspoň jeden deň v týždni len pre seba a jeden večer len pre vás s partnerom. A kam s potomkom? Ak nemáte vhodnú opatrovateľku v príbuzenstve, hľadajte inde. V hlavnom meste môžete skúsiť, v ostatných mestách tiež bude určite niekoľko možností.

školka

Odpočinutá mama totiž nie je zbytočný luxus, je to nevyhnutnosť. Ak sa zrútite, nebudete nikomu nič platná a príbuzní budú mať o to viac starostí, ktoré nečakali. A prevencia je vždy lepšia ako zložito napravovať dôsledky počínania, ktoré nebolo práve rozumné. Vo víre každodenných povinností môžete zabudnúť na čokoľvek, nikdy však nezabúdajte na seba.