Muž workoholik? Pomoc!

Bývanie

Keď ste sa spoznali počas vysokej školy, očaril vás. Bol inteligentný s hlavou plnou plánov do budúcna. Závideli ste mu jeho vytrvalosť a túžbu dokázať sebe i svetu, aký dokáže byť úspešný. Vedome ste podporovali jeho ciele, záujmy a kariéru. Netrvalo dlho, kým si po vysokej škole našiel veľmi dobre platenú prácu a čoskoro sa stal vedúcim pracovníkom firmy. Vy ste stáli neustále po jeho boku  s dôverou a podporou a sledovali jeho postupné kroky k vytúženému cieľu. Hrdosť, s akou ste sa pozerali na svojho muža, sa nevidela len tak u každej ženy. Váš muž bol presvedčený, že všetko, čo chce dosiahnuť, sa musí tvrdo vydrieť a pracovať na tom deň a noc.

workoholik.jpg

Lenže postupom času ste si všimli, že v práci trávi čoraz viac a viac hodín, niekedy aj nad rámec vymedzeného pracovného času. Stávalo sa, že tam strávil 10 až 12 hodín, ale považovali ste to za pochopiteľné, nakoľko bol vedúcim pracovníkom. Domov predsa len nosil pekné peniaze a nemali ste dôvod mu to vyčítať. Robil to pre vás a vašu rodinu.

Iba že ako plynuli hodiny a dni, týždne, mesiace, už ste odrazu neboli na prvom mieste vy a deti. Dominantnou v jeho života sa stala práca. Váš manžel chcel byť dokonalý nielen vo vašich očiach, ale i v očiach ostatných pracovníkov a snažil sa im ukázať, že on na to má. Denne venoval štúdiu a iným pracovným činnostiam toľko hodín, že domov prišiel unavený a vyčerpaný. Začal sa objavovať čoraz väčší stres, ktorý sa odzrkadlil i na jeho správaní a zdraví. Nedostatok pohybu, únava, každodenný stres a zhon, či nepravidelné stravovanie sa podpísali dokonca i na jeho výzore. Vyzeral strhane, neustále podráždený a nervózny.
Všetka energia, ktorú mohol dať vám a vašim deťom, sa vyčerpala a neostalo nič, len kariéra. A hoci ste ho vždy natoľko podporovali a verili mu, teraz by ste si možno priali opak. Aby sa všetko vrátilo na začiatok a vy si mohli užívať rodinu naplno.

psací stlůl.jpg

Ak máte doma workoholika, netreba zúfať. Skúste sa spolu porozprávať, vypočuť si obe strany a veriť, že váš muž pochopí, že vám na ňom záleží a nechcete, aby si nedajbože ublížil.