Ako sa správne postarať o drevené záhradné chaty, či záhradné domčeky?

Výrobky

SEO2

Ak ste majiteľom nejakej drevenej nehnuteľnosti určite viete, že starostlivosť o drevo netreba podceňovať. Drevo je organický materiál a na to aby si udržalo svoje vlastnosti treba sa oň starať. Ak vám na vašej drevenej nehnuteľnosti záleží, určite vám nie je jedno ako vyzerá. Aby drevo vyzeralo pekne čo najdlhšie je potrebná pravidelná impregnácia a nátery.

Impregnácia dreva

Impregnácia sa odporúča pre všetky záhradné chaty z dreva. Impregnát je väčšinou redší náter, ktorý vsiakne hlboko do dreva a tak ho chráni pred biologickými vplyvmi. Drevo impregnujeme v dobre vetranom interiéri no ideálne v exteriéri. Drevo musí byť suché a čím väčšia hrúbka impregnačnej vrstvy tým sa impregnácia dostane hlbšie do dreva, čo znamená, že drevo je viac chránené. Ak je drevo vystavené poveternostným vplyvom je potrebný aj povrchový náter.

Náter

Životnosť dreva predlžujú nátery určené na drevené povrchy. Drevo treba chrániť pred vlhkosťou, biologickými vplyvmi, poveternostnými vplyvmi aj UV žiarením. Pred nanesením náteru je potrebné aby drevo bolo suché, neorosené, zbavené živičných škvŕn a v prípade už natretého dreva náterom treba drevo pred aplikáciou nového náteru prebrúsiť.
zahradní chata

Protipožiarny náter

Vaše záhradné domčeky viete ochrániť aj pred požiarom a to protipožiarnym náterom. Je bezfarebný a aby splnil svoju funkciu je potrebné aby vsiakol hlboko do dreva. Takto ošetrené drevo pri teplotách vyšších ako 1700°C očernie a oheň sa rýchlo prestáva šíriť.

Lazúry

Ochranný náter proti škodcom a plesniam. Chráni drevo aj proti UV žiareniu (čím tmavšej farby je, tým je ochrana väčšia). Lazúra drevo jemne zafarbí, zvýrazňuje kresbu dreva no zároveň je transparentná.

Oleje

Chránia drevo vašich záhradných domčekov pred plesňou a pred vlhkosťou. Oleje vsiaknu hlboko do dreva ale ich náter treba často obnovovať. Drevo po takomto nátere ostáva lesklé.

Laky

Lak určený pre exteriér je bezfarebný a obsahuje UV filter. Doplnkom k laku sú moridlá, ktoré drevo zafarbia no neochránia ho.

Farby

Obsahujú veľa pigmentu. Síce zakryjú pôvodné vzorkovanie dreva no poskytujú vysokú a trvalú ochranu drevu pred UV žiarením.