Nová značka elektromobilov: Piëch Automotive

Auto moto

Zakladateľia vymenovali niekoľko nových detailov o elektrickom športovom vozidle Mark Zero, ktoré boli prezentované na autosalóne v Ženeve. Mimoriadnou zaujímavosťou je uvedený nový typ článku batérie, ktorý sa počas nabíjania a vybíjania nezahrieva.

automobil
 
Okrem tejto užitočnej funkcie má podporovať nezvyčajne vysokú mieru rekuperácie a vytvoriť podmienky, vďaka čomu sa batéria nabíja na 80% za 4:40 minút, teda podľa Piëch Automotive.
 
Bunky pochádzajú z Desten Group, Čína, ktorá teraz chce svoje odborné znalosti o batériách a článkoch získané v spotrebiteľskom sektore využiť spolu s Piëch Automotive v automobilovom priemysle. Za nabíjaciu infraštruktúru sú zodpovedný v Číne a Hong Kongu firma Qingdao TGOOD Electric. Podľa Piëcha už spoločnosť prevádzkuje viac ako 210 000 nabíjacích staníc vo viac ako 300 mestách. Zrejme aj preto ich vybral ako dodávateľ batérii.
 
Vo vnútri elektromobilu sú batérie umiestnené v strednom tuneli, na zadnej náprave. Na rozdiel od rozšíreného podlahového usporiadania článkov vznikla výhoda: nižší podvozok, ktorý je typické pre športové vozidlá. Podľa sprievodnej tlačovej správy je jasné, že batérie môžu byť chladené len vzduchom kvôli ich nízkej produkcii tepla, čo by malo prispieť k úspore hmotnosti približne 200 kilogramov, pretože netreba používať chladenie pomocou vody. Celková hmotnosť vozidla tak bude menej ako 1 800 kilogramov.
 
 
Za Piëch Automotive stojí Anton Piëch, syn bývalého šéfa VW Ferdinanda Piëcha, ktorý je príbuzným Ferdinanda Porscheho.
 
Spoločnosť sídli v Zürichu a v Mníchove. Jadrom stratégie spoločnosti je modulárna platforma, ktorá okrem značky Mark Zero umožní výstavbu až 60 variantov modelu, ako aj autonómnu jazdu.
Zvažujú nad ďalšími modelmi, ako napríklad SUV a štvormiestny sedan. Okrem čisto elektrického pohonu sa na základe platformy chystajú aj verzie s hybridným pohonom, palivovým článkom alebo spaľovacím motorom.

vw
 
Okrem počiatočných náčrtkov sú o značke Mark Zero známe aj nasledujúce detaily:
Elektrické športové vozidlo má vyzerať ako Porsche 911, ktoré vďaka technológii batériových článkov opísanej vyššie ponúka rozsah dojazdu WLTP 500 km.
 Asynchrónny motor na prednej náprave poskytuje 150 kW a dva synchrónne motory na zadnej náprave poskytujú ďalších 150 kW, spolu 450kW (603 koní). Očakáva sa, že cena elektrického športového auta bude pohybovať okolo 200 000 eur.