Na čo myslieť pri zavádzaní osvetlenia na záhradu

Podnikanie

Kúpili sme si dom, ktorému sme venovali strašne veľa pozornosti, no vec, na ktorú sme naozaj zabudli, bolo osvetlenie záhrady a ostatných vonkajších priestorov okolo domu. spočiatku sme to asi ani nevnímali ako nejaký veľký problém. pripisujem to však tomu, že do domu sme sa definitívne nasťahovali v lete, kedy je vonku vidieť aj do deviatej večer. Na jeseň sme však veľmi rýchlo pochopili, že bez vonkajšieho osvetlenia to nejde. Predstavte si, ako prídete večer domov z roboty a k dverách svojho domu sa zakrádate ako zlodej, ktorý je navyše slepý. Žiarovky na kábloch v exteriéri.jpgRaz sa mi stalo dokonca to, že som stúpila na lopatu, ktorá mi rozťala čelo, padla som na zem, rozbila si koleno a lakeť a narazila kostrč. Myslím, že toto bol vlastne moment, kedy som povedala „a dosť!“. Okamžite sme si s manželom sadli a začali pozerať na vhodné svetlá na záhradu. Bohužiaľ, ono to nie je až tak jednoduché. Ak si chcete svoju záhradu osvetliť, celý postup je pomerne zdĺhavý. Preto nad takýmito vecami premýšľajte skoro na jar, najneskôr v lete a nie tak ako my hlupáci, uprostred treskúcej zimy, kedy dni netrvajú dlhšie ako pár hodín.Osvetlená cesta ku domu, obklopená zasneženými stromami.jpg

Na čo všetko myslieť a nezabudnúť

  1. Ako úplne prvú vec riešte elektroinštalačné práce Inektra.Bez profesionálneho elektrikára nad zavádzaním elektriny na pozemok ani nemyslite.
  2. S elektrikármi si musíte dohodnúť aj to, čo a ako bude osvetlené. Takže miesta, kde majú byť svetlá aj konkrétne typy lámp, musíte vyberať už v tomto momente.
  3. Pri výbere samotných svietidiel pozerajte hlavne na ich úspornosť a aj na to, aby mohli byť použité v exteriéri. Dá to rozum, ja viem, ale viete, ako sa hovorí, aj majster tesár sa utne. Aj my sme si najprv kúpili drahý reflektor, ktorý však nebol určený na používanie v záhrade.
  4. Keď už budete mať urobené elektrické rozvody, podotýkam, že dobre urobené rozvody, môžete pristúpiť k montáž svetiel. Ak s týmto nemáte žiadne skúsenosti, tak to nechajte na elektrikárov, tí naši za túto extra službičku ani nechceli priplatiť.