Čo všetko by mal spĺňať priestor pre vaše deti?

Výrobky

Naši najmenší okolo seba potrebujú hlavne farby a svoje obľúbené hračky. Ale rodičia budú asi na prvom mieste riešiť bezpečnosť a funkčnosť. To začína výberom správneho materiálu a potom nasleduje prevedenie.

Ich svet je plný hier, smiechu, spoznávaní a neskôr i učenia. Sú veľmi zvedavé, a preto je dôležité vytvoriť im priestor, kde budú môcť rozvíjať svoju fantáziu a predstavivosť. Mali by sme myslieť na dômyselné detaily ale aj na praktické riešenia.

polička

Detská izba nábytok sa jednoducho mení v čase, rozhodne nerastie s vašimi potomkami. To sa týka najmä postelí a skrine.

Kým bábätká a batoľatá potrebujú vlastne len postieľku, komodu na oblečenie a prvé hračky, predškoláci už využijú viac vlastného priestoru a pre školákov bude potrebné zaobstarať kvalitný písací stôl, posteľ, úložné priestory na oblečenie, hračky a ďalšie potreby. S nástupom do školy je to už hlavne pracovňa.

Čo je potrebné mať v izbičke?

Bábätko a batoľa– postieľka, komoda, prípadne ohrádka
Predškolské dieťa– postieľka, úložné priestory na hračky a oblečenie, priestor na hranie.
Školák– posteľ, písací stôl a stoličky, úložné priestory na hračky a oblečenie, priestor na hranie

Hlavná priorita: Bezpečie

Výrobcovia nás rozhodne nešetria. Na trhu nájdeme naozaj veľmi širokú ponuku dokonca aj hotových priestorov pre našich najmenších. A tak si niekedy možno povzdychneme, že by sme sa sami chceli vrátiť do našich detských rokov a mať úplne iné vybavenie než vtedy. Môžeme voliť nádherné farby a tvary a dovoliť našej fantázii poriadne sa vyblázniť. Napriek tomu by sme nemali zabúdať, že vybavenie by malo byť hlavne bezpečné pre našich chrobáčikov.

Samozrejme, že aj výrobcovia musia dodržiavať predpísané normy. Mali by sme sa zaujímať, z čoho a ako je nábytok vyrobený. Ideálnym materiálom je masív, pretože drevo je zdravotne nezávadné. Nevýhodou je pochopiteľne vyššia cena. Dôležité sú aj povrchové nátery, ktoré by nemali škodiť. Hlavne tí najmenší sú zvyknutí všetko testovať a ochutnávať ústami. Rohy by mali byť dostatočne oblé a váš chrobáčik by mal mať dôležité veci v dosahu.

pokoj

Pokiaľ bude mať rôzne skrinky a poličky, zaujímajte sa o ich možnosti pripevnenia k stene a stabilitu. Praktické je tzv. spomalené zatváranie dvierok od skríň, čo je určite bezpečnejšie pre malé všetečné prstíky. V tomto prípade zabudnite na sklenené výplne, ktoré sa môžu rozbiť.

Dbajte na to, aby sa tu váš najmladší člen rodiny cítil príjemne a doma.