Unavená mama, rovná sa zlá mama

Mnohé ženy žijú v presvedčení, že ich hlavnou životnou úlohou je byť matkou. To je krásne a aj správne. Na druhej strane, by ste ale nemali zabúdať ani na seba. Ak budete neustále kmitať okolo svojich ratolestí, po čase vám z toho doslova prepne a asi žiadne dieťa na svete netúži po mamičke, ktorá bude vrieskať za každú maličkosť.

výraz

Každá matka, by si mala uvedomiť, že je tu pre dieťa. Avšak na to, aby ste tu preňho naozaj mohla byť, musíte niekde načerpať životnú energiu. Samozrejme, že v prvých mesiacoch, dokonca i rokoch života dieťaťa, je veľmi ťažké nájsť čas iba pre seba. Nezabúdajte však na to, že je tu aj otec, poprípade zvyšok rodiny. Byť matkou neznamená obetovať každú sekundu svojho života. Ženy, ktoré to takto preháňajú, po čase stratia všetku energiu, takže si to v konečnom dôsledku odskáču iba deti.

S oddýchnutou hlavou sa všetko rieši jednoduchšie

Mnohé ženy v takejto prehnanej starostlivosti pokračujú aj v čase, kedy ich dieťa zvládne mnohé veci urobiť samé. V prvom rade nerobíte dobre pre seba, no ani pre svoju ratolesť. Ako sa dieťa naučí samostatnosti, keď mu budete neustále behať za zadkom? Preto si nájdite čas len pre seba, poriadne si odpočiňte a uvidíte, že aj celá výchova pôjde omnoho ľahšie. Keď sme unavení, sme aj automaticky podráždení. No a to určite neprospeje žiadnemu z členov rodiny. Ak budete neustále na svoje deti kričať, podráždi vás každá maličkosť a prestanete vnímať všetko pekné okolo seba, v skutočnosti im nezabezpečíte tak dokonalé detstvo, o aké sa svojou neustálou starostlivosťou snažíte. A to predsa jednoznačne nechcete.

hanba

Kedy sa zastaviť?

Ak si myslíte, že si oddýchnete v čase, keď vaše dieťa vyrastie, verte že sa mýlite. To vám potvrdí každý rodič a v podstate aj dieťa. Preto nečakajte na tento moment a začnite odpočívať ihneď. Inak vám váž život, aj detstvo vašich detí utečie pomedzi prsty.